Ara
FİLTRELER
BLOG SEÇENEKLERİ
KARİYER
BLOG ARŞİVİ
Close

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMİ

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÖNEMİ

Zeytinyağı; vücut için gerekli ancak sentez edilemeyen temel yağ asitleri ile sadece yağda eriyebilen E vitaminininkaynağını oluşturması ve yüksek kalori değeri (16 ml zeytinyağı 120 kalori içermektedir.) yanı sıra, meyve suyu gibi natürel tüketilebilen tek yağ olma özelliği ve kendine has renk, koku, tat ve aromasıyla insan beslenmesinde çok önemli bir konuma sahiptir.

Zeytinyağının başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere sindirim sistemi, kemik yapısı beyin ve sinir dokuları üzerinde çok öenmli fonksiyonları bulunmaktadır.

Zeytinyağı, kalp-damar hastalıklarında temel risk faktörü olan kolesterolün, damar tıkanıklığına yol açan “LDL” bileşeninin azaltıcı rol oynarken, yararlı ve koruyucu olan “HDL” bileşenini değiştirmez. Bu özelliği ile kalp sağlığı açışından en uygun yağdır. Kan hücrelerinin kümeleşmesinde rol oynayan faktöre karşı etki göstererek kan damarlarında pıhtılaşma riskini azaltır.

Zeytinyağı sıcak ve soğuk tüketildiğinde mide asitliliğini azaltarak gastrit veya düodenal ülserlere karşı koruyucu bir rol oynar. Zeytinyağı safra salgısını canlandırıcı, safra kompozisyonunu düzenleyici ve safra kesesinin boşalmasını sağlayıcı özellikleri nedeni ile safra taşı riskini azaltır ve taşalrın erimesine yardımcı olur.

Bağırsaklar tarafından en iyi emilen yağdır ve bağırsaklardan geçişi düzenleyici özelliği vardır. Tüm yağlar arasında en dengeli kimyasal pozisyona sahip olduğundan kemik mineralizasyonunun iyileşmesini sağlar ve normal kemik gelişimine yardımcı olur.

Zeytinyağında yaklaşık %80 oranında bulunan oleik asit insan sütündeki en önemli yağ asididir ve doğumdan hemen sonra bebeğin sinir dokularının gelişiminin sağlanmasında temel bir işleve sahiptir. Ayrıca yeni doğmuş bebeklerde 6/1 oranında gerekli olan linoleik-linolenik asit oranı zeytinyağında optimum seviyede olduğundan, bebek bekleyen ve emziren annelerin beslenmesinde en uygun yağdır. Zeytinyağı aynı zamanda dokuların yaşlanmasını önler ve yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azaltır. Mükemmel kimyasal yapısı ve önemli ölçüde antioksidan (tokoferol) içermesi nedeni ile, diğer yağlara göre yüksek sıcaklıklarda bile daha dayanıklıdır ve bu özelliğine bağlı olarak kızartmalarda kullanılabilecek en sağlıklı yağdır.

Tüm bu nedenlerle, zeytinyağı tüketimi çok olan Akdeniz bölgesi insanlarında kalp-damar hastalıkları diğer bölgelere göre çok azdır. “Akdeniz Diyeti” ismi verilen bu beslenme şeklinde zeytin ve zeytin yağı hergün tüketilmesi gereken grupta yer almaktadır.

Bu hayat iksirini insanlara sunmak için yaklaşık 2.500 hektar arazide 50.000 zeytin ağacı diktik. Bunun yanı sıra, aynı ortamda yetişmesi uygun olan 76.000 muhtelif şaraplık bağ çubuğu ve 2.000 siyap lop incir ağacı dikildi.

Tarımsal üretimlerimiz hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmadan gerçekleştirildiğinden ve organik tarım (bio tarım) ilkelerine tamamiyle uyulduğundan uluslararası kontrol firması BCS Öko-Garantie GmbH firmasından “Master Certificate” aldık. Amacımız, zeytinyağı tüketiminin artmasına destek olmak ve bir çok ölümcül hastalığa karşı yaşam iksiri olan zeytinyağını en doğal haliyle insanlığa sunmaktır.

Yorumunuzu yazın